Recenzje:
Szwindel
Autor: Dominika Stryszowska
"Szwindel" to nie jest moje pierwsze czy nawet drugie spotkanie z Jakubem Ćwiekiem. Jednak za każdym razem jestem oczarowana jego stylem i sposobem narracji. Jest to taka mieszanka swobody, trochę takiego pisania "od niechcenia", naturalności i talentu do snucia opowieści. Ćwiek to znakomity gawędziarz.

"Widziałem, jak się ekscytuje, jak przeżywa. I jasne, zaboli go, gdy wyjdzie, że został oszukany, ale myślę, że będzie pamiętał tamte emocje. I że będzie chciał poczuć je znowu."

Historia opowiedziana w "Szwindlu" dotyczy oszustów, ale nie byle jakich. Są to artyści, którzy swoje przekręty nazywają sztuką. Przemyślane, dograne w szczegółach i pomysłowe, pokazują "kunszt" naciągaczy. Autor na tym motywie stworzył ciekawą, realistyczną powieść. Kryminał, który mimo braku krwi, makabrycznych zbrodni i trupów, przeraża i zmusza do refleksji. Bo każdy z nas może paść ofiarą tytułowego szwindla.

"Jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to znaczy, że... nie jest prawdziwe."

Książka tak nieprawdopodobna, że aż prawdziwa. Dobra pod względem fabularnym, znakomita w kompozycji, niesamowicie wciągająca i wymagająca uwagi.

Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.
Jasność
Autor: Maria
Na początku myślisz - agonia macierzyństwa, bo dziecko zostaje utopione. Potem poznajesz przyczyny postępowania „matki”, a na dalszym etapie autorka jeszcze bardziej zaskakuje i miesza w fabule. Prawdziwy kocioł zdarzeń, kipiel emocji.
RÓŻA A CO CHCESZ WIEDZIEĆ KOMIKS EDUKACYJNY O TECHNOLOGIACH DLA DZIECI
Autor: Marysia
Solidne wydanie, bardzo staranne, uważam że rzeczowe. Treści na miarę rozwoju rozumku ucznia, ale najważniejsze jest promowanie tematyki i zachęcanie do tego rodzaju zainteresowań.
Sprawcy i ofiary. Pokłosie Fatalnego turnusu
Autor: Katarzyna Kubiak z portalu dlaLejdis
Wydawałoby się, że książka „Sprawcy i ofiary” nie wyróżnia się zbytnio na tle jej podobnych, jednak to tylko pozory. Kolejne rozdziały wciągają czytelnika niczym dobry film akcji, zaszczepiając w nim ciekawość i zmuszając do analizowania przedstawianych wydarzeń. Podczas lektury wcielamy się w rolę cichego obserwatora, który widzi i wie więcej, niż powinien, a ponadto dostaje szansę na poznanie myśli i pobudek kierujących decyzjami obydwu stron. Myślę, że warto zatrzymać się nad tą powieścią trochę dłużej i odwiedzić ten ciekawy, choć mroczny świat.
http://dlalejdis.pl/artykuly/sprawcy_i_ofiary_recenzja
SENS WSZYSTKIEGO
Autor: Maria
Naprawdę super! Zaskakująca, poszerza granicę wiedzy i postrzegania, zmusza do myślenia. Głębokie spostrzeżenia, interesujące nawiązania do nauki, warte obejrzenia przypisy. Książka na pewno nie rozczaruje.
Rozdroża. Z klas(yk)ą w łóżku
Autor: Katarzyna z Subiektywne Recenzje
Pomysł na powieść "Rozdroża" jest odważny i niebywale ciekawy. To też skusiło mnie do poznania się z twórczością Augusty Docher, znanej również jako Beata Majewska. Jaka w efekcie okazała się być ta szalona koncepcja autorki? Czytajcie dalej.
Poznajemy tu Jane Eye, dziewczyna znajduje się w trudnym momencie życia. Została całkiem sama, po utracie przyjaciółki pragnie odmiany i oderwania się od szarej rzeczywistości. Dlatego postanawia Nowy Jork zamienić na angielski dwór Thornfield Hall. Tam dzięki pomyślności losu otrzymuje pracę jako opiekunka córki właściciela majątku. I tak, krok po kroku odnajduje się w nowych realiach, cudownym klimacie i posiadłości, w której życie i czas płynie całkowicie inaczej niż w Nowym Jorku. Ta książka to zdecydowanie oryginalna powieść, która była nie lada wyzwaniem dla mnie jako czytelnika, ale sądzę, że również dla autorki. Treść prawdziwej powieści na podstawie, której tworzona była książka "Rozdroża", czyli "Dziwne losy Jane Eyre" nie jest mi do końca znana ale jednak znam wątki i mniej więcej orientuję się w fabule, ale nawet jeśli nie wiecie o co w niej chodzi, powieść Augusty Docher pochłoniecie bez problemu. Połączenie klimatu starej Anglii osadzonej we współczesnym świecie to coś to rzeczywiście sprawia czytelnikowi wiele frajdy. Sama z ciekawością przekręcałam każdą kolejną stronę aby tylko jak najszybciej przekonać się co tam się jeszcze wydarzy. Opisana historia subtelnie dotyka oryginału, autorka miała swój własny pomysł na tę opowieść dlatego też jest świeża, lekka i nie doszukuję się na siłę wad i odstępstw od poprzedniczki. Akcja jest pełna humoru, przeróżnych emocji, od sarkazmu po wielką radość. Zauroczenie przeplata się z pożądaniem, a miłość z nienawiścią. Bogata fabuła i ciekawie wykreowani bohaterowie to klucz do literackiego sukcesu. Charakter Edwarda skrywa mroczną tajemnicę, która czytelnika wciąga i nie chce zbyt szybko wypuścić go z własnych szponów. Autorce gratuluję tak oryginalnego pomysły na powieść, klasyki już zapominane, często nielubiane ze względu na ich ciężki i mozolny język mają okazję na nowo ujrzeć światło dzienne, i kto wie? Może wielu z czytelników sięgnie po oryginał tylko po to, aby poznać prawdziwą historię stworzoną przez jedną z sióstr Brontë? Myślę, że jest to pozycja, którą warto przeczytać. Sama byłam miło zaskoczona, bo początkowo sceptycznie podchodziłam do tego tytułu.
Jeśli macie ochotę na współczesny romans osadzony w klimacie starej Anglii, to ta powieść jest dla Was. Klimat i fabuła pełna przeróżnych emocji sprawi, że nieprędko odłożycie tę powieść na półkę.
KUSZĄCA POMYŁKA
Autor: Katarzyna z Subiektywne Recenzje
Jak już pewnie wiecie, uwielbiam romanse, a powieści Vi Keeland biorę w ciemno. Niezwykła historia zawarta w "Kuszącej pomyłce" tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu!
Kolejny raz mam przyjemność przedstawiać Wam nową, cieplutką powieść Vi Keeland. Autorka jest niezastąpiona, bardzo utalentowana i każda z jej powieści to coś więcej niż tylko następna historyjka o miłości, a już jutro premiera kolejnego gorącego romansu mojej ulubionej pisarki, której twórczość wciąga w wir niesamowitych wydarzeń. Nie inaczej wygląda sytuacja w powieści "Kusząca pomyłka". Choć fabuła nie urzeka wyjątkową oryginalnością, to treść i ogromna ilość emocji całkowicie to rekompensują. W "Kuszącej pomyłce" znajdziecie burzliwy romans, w którym główną rolę grać będzie Rachel i Caine. W momencie poznania byli dla siebie dwojgiem obcych ludzi, a kiedy charakterna Rachel w klubie zwyzywała mężczyznę przez pomyłkę, została przez niego doskonale zapamiętana. Kiedy następnego dnia okazało się, to on jest profesorem, u którego ma pracować jako jego asystentka zaczęło się robić zabawnie. Jak już pewnie wiecie lub domyślacie się w książkach tej autorki nie może zabraknąć pełnych humoru, zabawnych i komicznych sytuacji, przeplatanych z trudnościami życiowymi, które mogą dotyczyć każdego z nas. I chyba właśnie w tym tkwi sukces pisarski tej autorki, że wszelkie problemy, które mogą nas spotkać potrafi pokazać w taki sposób, aby czytelnik czuł, że nie ma rzeczy niemożliwych, że każdą przeciwność losu można pokonać jeśli tylko bardzo tego chcemy. Oczywiście w powieści nie brakuje lekkich wstawek natury psychologicznej, które pokazują nam to, że wszystko czego doświadczyliśmy w przeszłości ma znaczący wpływ na to kim jesteśmy w życiu dorosłym. Niesamowite było również to, w jaki sposób autorka połączyła tych dwoje ludzi, którzy z pozoru są sobie nieznajomi, a w głębi duszy mają więcej wspólnego niż im się wydaje. Emocjonalna przygoda, która Was wzruszy, zszokuje, zasmuci i sprawi, że będziecie chcieli więcej. Uwielbiam książki Vi Keeland, i będę to powtarzać przy każdej recenzowanej książce jej autorstwa. Żadne inne powieści nie powodują u mnie tyle radości, co każdy jej kolejny tytuł. Niesamowite pomysły, oryginalna akcja i cudowni bohaterowie, których miałoby się ochotę poznać na żywo. Zdecydowanie chcę więcej takich książek!
Gwarantuję Wam, że nie zawiedziecie się czytając tę pozycję. "Kusząca pomyłka" to cudowny, pełny muzyki, miłości i bolesnej przeszłości romans, który przeniesie Was w całkiem inny świat. Musicie poznać historię Rachel i Caina!
Gracja i furia
Autor: Anna
Rywalizacja sióstr nie zawsze służy pozytywnym emocjom. Zarówno jedna, jak i druga siostra mają swoje cele w życiu i chcą zmienić dotychczasowy los, który nie jest dla nich zbyt łaskawy.

W trakcie czytania odkrywałam zarówno pozytywne, jak i negatywne walory zachowania sióstr Seriny i Nomi, które potrafią być jak ogień i woda. Są one przykładami, że pomimo wydarzeń, które odmieniły, ich los potrafią walczyć, ale nie umieją z godnością przegrywać.

Autorka książki pt.'' Gracja i furia'' Tracy Banghart zadbała o to, aby Czytelnik poznający historię sióstr mógł zrozumieć, że nie tylko walka o władzę jest najważniejsza, ale miłość, która nie do końca ma znaczenie, ale przetrwanie w nowym i niebezpiecznym i nieznanym miejscu.

Nie ukrywam tego faktu, że książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, gdyż z każdą czytaną stroną poznawałam charaktery, tajemnice pozostałych bohaterów, którzy posiadali w sobie różne oblicza ukryte w sobie.

Książka ta składa się z 40 rozdziałów, które zostały barwnie i pomysłowo skonstruowane przez debiutującą autorkę w dziedzinie fantasy.

Polecam przeczytać tę książkę.
Dwa bieguny
Autor: DeVi
Zastanawiałam się nad sensem tej powieści. To jedna z tych pozycji, których zrozumienie przyszło dopiero bliżej końca niż początku. Powoli szufladki w mojej głowie odszukały kategorię dotyczącą Pozytywizmu. Seweryna - pełna idei, wzniosłości, pragnień i pamięci o bliskich. Poszukująca odpowiedzi tam, gdzie wprawdzie trudno jest je odnaleźć, lecz jej nieugiętość mnoży pytania u innych. Co robić aby ludzie zamieszkujący wokół niej byli szczęśliwi? Jak zwiększyć świadomość bycia częścią całości? Kiedy rozpocząć zmiany, aby nie stanowiły zbyt wielkiego obciążenia? Czy ona, dziedziczka fortuny, może zmienić otaczający ją świat? Tylko i wyłącznie Pan Granowski postanowił zrozumieć jej tok myślenia oraz naprowadzić go na te lepsze i nowocześniejsze tory.

Ciesze się, że ta pozycja nie stała się lekturą szkolną. Zdecydowanie jest przeznaczona dla dojrzałego czytelnika, potrafiącego wejrzeć w siebie oraz struktury społeczne. Zabawne jak łatwo możemy porównać elity do dzisiejszych znudzonych życiem hejterów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że współczesny odbiór może być trudniejszy w wyniku zmian cywilizacyjnych. Jednakże jak można się domyślić pewne idee nadal są aktualne. Warto więc sięgnąć po tę pozycję, aby przypomnieć sobie, gdzie najczęściej leży problem. Skądś wzięły się dwa bieguny
Szwindel
Autor: martak180
Po śmierci jednego z przywódców legendarnej grupy oszustów jego syn, Mikołaj Otyś otrzymuje w spadku zeszyt, informacje, pieniądze i obietnicę fortuny. Kontaktuje się z byłym wspólnikiem ojca. Spory zastrzyk gotówki ma wszystkim zapełnić portfele w krótkim czasie. Taka życiowa okazja rzadko się trafia. Przygotowania idą pełną parą. To dopiero będzie szwindel! Tylko… kto komu zrobi przekręt?
Akcja zaczyna się dość niewinnie od kradzieży danych z karty bankowej. Zorganizowana grupa oszustów działa na różnych frontach: podmiana terminala, wyłudzenie kaucji i czynszu za wynajem cudzego mieszkania, straszenie imigrantami. To do pewnego stopnia obraz naszej rzeczywistości. W powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami tkwi ziarno prawdy o tym, jak oszuści okradają gapów. Autor pokazał diagnozę przyszłej ofiary, która dostanie kosztowną lekcję życia, jak oszuści działają, grają na emocjach, jak łatwo wpaść w ich sidła.
Czasem książkę ciężko mi się czytało niektóre fragmenty, część opisów można pominąć. Mowa o tytułowym szwindlu pojawia się dopiero w połowie książki. Nie do końca zrozumiałam, jaką rolę tak naprawdę pełnił Skowron, jakie były pobudki jego działania. Podziwiałam szulerów w akcji, ich umiejętność odegrania każdej roli i znalezienia się w każdej sytuacji oraz analizowanie i omawianie swoich „ról”. Prawdziwa tożsamość szulerów? Nie istnieje, to tylko pionki w grze. Kreacja bohaterów jest na plus. W finale coś mi zgrzytało. Reasumując, czuję pewien niedosyt.
Powieść to dobra, życiowa lekcja i przestroga dla każdego, poszerza wiedzę czytelnika o oszustach, wyostrza jego uwagę i nie zwalnia go z czujności i rozwagi. Nigdy nie wiadomo, kto stanie się gapem. Autor udowadnia, że istnieją kryminały bez morderstw, a wścibska, starsza sąsiadka bywa w cenie.
Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.
Wkręceni
Autor: Dominika Stryszowska
Nie przeczytałam żadnej opinii czy recenzji tej powieści. Z premedytacją. I to mimo tego, że byłam bardzo ciekawa, kto zostanie wkręcony - my, czytelnicy czy bohaterzy. Chciałam żeby Steve Cavanagh mnie zaskoczył. I całkiem mu się to udało.

Książka na pewno się wyróżnia, bo raczej nie często, o ile w ogóle, spotykamy kryminał o pisarzu kryminałów. W dodatku świetnie napisany. I który daje nam złudne poczucie rozwiązanej zagadki. Przynajmniej ja już w połowie myślałam, że wpadłam na trop. Ale to, co się potem wydarzyło można podsumować stwierdzeniem - wiem, że nic nie wiem. A zakończenie? Jeden moment. Jedno subtelne zdanie zmieniło, wywróciło, wykręciło wszystko.
Chociaż oczywiście cała powieść to fikcja (chyba), autor pozostawia nas z jednym nurtującym pytaniem, skąd pisarze, autorzy poczytnych powieści opowiadających o wymyślnych morderstwach wiedzą o nich tak wiele? Z innych książek, publikacji czy badań? Pewnie tak, ale...

Książka godna uwagi, wciągająca, z wyrazistymi bohaterami, trochę nawet wyłamująca się ze standardowych ram swojego gatunku. Ciekawy pomysł i w bardzo dobrym stylu. To jak - dasz się wkręcić?
Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka
Autor: Joanna Puternicka z portalu dlaLejdis
Joanna Puternicka z portalu dlaLejdis
joanna.puternicka@dlalejdis.pl

Żywe dialogi i wyraziście oddane emocje bohaterki tworzą wartką akcję. Anka Mrówczyńska w typowy dla siebie sposób bez koloryzowania, uzależnia się nad sobą czy próby usprawiedliwienia swoich zachowań, pisze o wydarzeniach, które miały miejsce podczas 10 miesięcy terapii. Dzięki dosadnym komentarzom autorki poznajemy jej sposób myślenia i wewnętrzne reakcje na słowa psychoterapeuty. Znajdziemy tu przekrój charakterystycznych zachowań dla osoby z diagnozą osobowości z pogranicza, ale również opis wielu zwykłych, codziennych sytuacji."Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka" idealnie obrazuje biało-czarny sposób postrzegania rzeczywistości przez autorkę. Podczas terapii Anka ujawnia swoje lęki przed odrzuceniem oraz bliskością, wielokrotnie mówi o dysonansie uczuciowym, który odczuwa. W tym czasie bohaterka podejmuje również próbę naprawy trudnych relacji z rodzicami oraz ciocią i narzeczonym.„Terapia u Doktorka” to powieść skłaniająca do psychologicznych rozważań, wymagająca skupienia i wnikliwej obserwacji. Pozwala spojrzeć na własne problemy z dystansem, dostrzec zakorzenione błędy myślowe i nauczyć się je zmieniać. To książka, z której możemy dowiedzieć się wiele o sobie samym, lecz nie zapewni tego powierzchowna lektura.


http://dlalejdis.pl/artykuly/mlody_bog_z_petla_na_szyi_terapia_u_doktorka_recenzja

MROCZNE WYBRZEŻA
Autor: pola_red
A dziś chce wam opowiedzieć o cudownej książce Danielle L. Jensen - Mroczne wybrzeża. Od razu bez bicia się przyznaje, że nie czytałam Porwanej pieśniarki. Mam tą serię na półce i coś czuję, że zdecydowanie muszę ją przesunąć w kolejce ❤️ Co to była za wspaniała piracka przygoda! Ten klimat opętał mnie zupełnie! Mamy tu Maarinów, którzy są niezależnym narodem panującym na oceanach oraz Imperium, które bardzo jest podobne do Imperium rzymskiego z naszej historii. W każdym razie z powodu nie trzymania języka za zębami 😉 Imperium dowiaduje się, że za wielkim oceanem istnieją inne lądy i postanawia je podbić. Wysyła tam Marka i jego legiony a prowadzić ich będzie Teriana maarinka, która została niestety do tego zmuszona. Nakreśliłam fabułę najbardziej ogólnie jak się dało. Bo uwierzcie mi musicie tą książkę przeczytać sami. Wciąga niesamowicie. Autorka stworzyła niezwykły świat, w którym każdy z nas chciałby się znaleźć. To kawał dobrej powieści z poczuciem humoru, wzruszeń oraz pełen niezwykłych przygód. Zdecydowanie z niecierpliwością czekam na drugi tom!

www.czytampierwszy.pl
Kłamca 2 Bóg Marnotrawny
Autor: violaa92
Ta część Kłamcy podobała mi się o niebo bardziej niż pierwsza. Opowiadania były bardziej spójne, ciekawsze, a bohaterowie lepiej zarysowani i tacy bardziej "ludzcy". Potyczka archanioła Michała z Samaelem, zakochany, ale wciąż sarkastyczny Loki czy przezabawny duet Bachusa i Erosa - przy żadnym z nich nie dało się nudzić. Jednak dalej nie rozumiem wielkiej popularności tej serii i chyba już nie sięgnę po kolejne części, bo specjalnie mnie nie ciekawią dalsze losy bohaterów, żaden z nich też nie zdobył mojej sympatii. Czytało się lekko i przyjemnie, ale to za mało by ocenić książkę jako dobrą.
ŻYCIE MAFII ŚMIERĆ PIENIĄDZE I MIŁOŚĆ
Autor: CherryLadyReads
„Życie mafii” to kompendium wiedzy o organizacjach przestępczych. Kryminolog Federico Varese wprowadza nas w niedostępny dla zwykłego człowieka świat mafii. Poznajemy najważniejsze mafie takie jak sycylijska cosa nostra, mafia włosko-amerykańska, rosyjskie wory i nowe wory, japońska yakuza oraz triady z Hongkongu.
Autor książki swoją wiedzę czerpie nie tylko z osobistych rozmów jakie przeprowadził z członkami Rodzin, ale również z akt sądowych, danych biograficznych oraz rozmów nagranych przez policję podczas prowadzonych dochodzeń. Daje nam to całościowy i obiektywny ogląd na opisywaną w książce tematykę.
Autor przedstawia nam elementy wspólne mafijnych organizacji oraz cechy, które są ewidentne dla poszczególnych grup, za pomocą przejrzystej tabeli.
Z książki poznamy kodeks jakim kierują się gangsterzy, który jest podobny w wielu różnych grupach przestępczych. Zauważymy, że rytuał przyjęcia do Rodziny ma wiele wspólnego z religijnymi symbolami i wartościami (tatuaż w kształcie krzyża, składanie przysięgi, wierność), a opuszczenie jest praktycznie niemożliwe.

Książka jest podzielona na 7 rozdziałów (narodziny, praca, zarządzanie, pieniądze, miłość, samoocena, polityka i śmierć), które szczegółowo opisują zasady panujące wśród członków mafii. Mnie zdecydowanie nie podobało się traktowanie kobiet jako własność mężczyzn, ale nawet wśród członków mafii zdarzały się sytuacje, gdy to kobieta przejmowała przywództwo, choć tylko chwilowo. Za to ciekawym rozdziałem był ten o samoocenie, gdzie autor przedstawia filmy nawiązujące do tematyki mafii. I tutaj zachodzi ciekawe zjawisko. Filmy tworzone przez członków mafii (o tak, są takie) choć podobają się zainteresowanym, to nie trafiają w gusta szerszej publiczności. Z kolei te tworzone przez ludzi spoza Rodziny, choć cieszą się sukcesem kasowym, nie odpowiadają członkom mafii. Jedynym filmem, który zadowolił gangsterów oraz zwykłych widzów to „Ojciec Chrzestny” na podstawie powieści Mario Puzo. Do tego stopnia, że niektórzy członkowie mafii zmienili swój styl ubierania wzorując się na postaciach z filmu.

Książka zdecydowanie spodoba się osobom zainteresowanym tym męskim i niedostępnym światem, który my znamy tylko z filmów.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dom wydawniczy REBIS.
Księżycowa kołysanka
Autor: Anna
Czytając tę niezwykle napisaną historię o prawdziwej przyjaźni, miłości stwierdziłam, że po przeczytanych pierwszych pięciu rozdziałach, że chce być i nadal uczestniczyć w codziennym życiu bohaterów, którzy przyjaźnią się od lat, wspólnie mieszkają podczas wakacji i spędzają ze sobą czas.

Autorka ta znana jest mi, z jej wcześniejszej czytanej przeze mnie książki
pt. '' Kryształowe motyle '', a tym razem zaprasza Czytelnika, aby był świadkiem wydarzeń tragedii, która wydarzyła się pewnej nocy letniej w książce pt. '' Księżycowa kołysanka''.

Nie można przejść w sposób obojętny obok występujących problemów zarówno, jak i u dorastającej młodzieży, a także zagubionych dorosłych, którzy wzajemnie się ranią, oskarżając, przy tym daje, wiele do myślenia po głębszym poznaniu ich.

Każdy z przedstawionych w tej powieści 42 rozdziałów dzielących się na dwa podrozdziały: kiedyś i teraz.

Są one charakterystyczne opisane dla występujących w niej bohaterów, którzy mają bardzo mocno rozbudowaną osobowość.

Powieść ta to nie tylko powinna być wskazówką dla rodziców, aby zwracali uwagę na swoje dzieci, a nie tylko uświadomili, że nie należy się podawać i tracić wiary we własne możliwości.

Gdy przyjrzymy się, z bliska życiu naszym bohaterkom to uświadomimy, sobie pokrótce, czy my podobnie jak one potrafimy zrozumieć nasze dotychczasowe życie i co my byśmy zrobili na ich miejscu, gdyby nas spotkały chwile porażek, a szczęście się od nas odwracało.

Jedynym słowem spodobała mi się ta powieść, gdyż mogłam dzięki skonstruowanym trafnie i dopasowanych do bohaterów dialogów uśmiechnąć się, ale odkrywałam razem ze wszystkimi występującymi tutaj bohaterami ich tajemniczy świat.

Moje drugie spotkanie z Panią Katarzyną Misiołek uważam za udane, ponieważ pisze o tym, o czym zapominamy w momencie, kiedy pojawia się problem, a uświadamiamy sobie dopiero później po dokładnym jego zanalizowaniu.

Czy Agata, Barbara, Bartłomiej, Adam, Jasiek, Kinga odnajdą swój wspólny rodzinny język?

O tym warto, się przekonać czytając tę powieść.
SZCZYTY MOJEGO ŻYCIA GÓRSKIE MARZENIA I WYZWANIA
Autor: arcytwory
Dla niektórych granice nie istnieją.
Przykładem jest Kilian Jornet – kataloński biegacz górski, ultramaratończyk, skialpinista, kolarz górski, duathlonista (bieg/rower/bieg) i crossduathlonista (bieg przełajowy/kolarstwo crossowe). Pobija wszelakie rekordy tras. I pewnego dnia postanowił stworzyć projekt „Summits of my life” („Szczyty mojego życia”), który był lekiem mężczyzny na gorsze samopoczucie. A było ono spowodowane... zbyt wieloma sportowymi sukcesami z 2011 roku! Nieźle, co?
Projekt projektem, ale czym jest książka? „Szczyty mojego życia” autorstwa Kiliana Jorneta to bogato ilustrowana historia o przeżyciach największej przygody Katalończyka. Zaczyna się od wprowadzenia, w którym zostaje opisana historia Kiliana oraz momentu, w którym pomyślał: „hej, przesunąłem już mnóstwo granic, więc może pobije wszelakie rekordy wejść i zejść na najwyższe szczyty świata?”. I zrobił to.
Planem było zdobycie takich szczytów jak: Mont Blanc, Matterhorn, Elbrus, Denali, Aconcagua oraz Everest. Kilian spisał zasady, którymi kierował się podczas wszystkich punktów. W góry szedł tylko ze sprawdzonymi ludźmi, bez tragarzy i z jak najmniejszą ilością sprzętu. Każdy szczyt, który planował zdobyć Kilian, został szczegółowo opisany pod względem historycznych wejść. Znajduje się również informacja, w jakim ubraniu oraz z jakim ekwipunkiem został zdobywany przez Kiliana. Zaznaczano również warunki atmosferyczne oraz dystans i sumę podejść. I co najważniejsze – rekordy wejść, które chciał pobić. Czy ktoś będzie zdziwiony, jeśli napiszę, że zawsze mu się udawało?
Szczegółowe opisy wypraw sprawiły, że czułam się, jakbym czytała dzienniki z wypraw, którymi „Szczyty mojego życia” niejako są. Niejako, bo bardziej pasuje tutaj określenie przepięknie wydany album. Zdjęcia zapierają dech w piersiach i często przyglądałam im się w największym skupieniu.
Książka jest jak autor – naturalna i prawdziwa. Wcześniej nie miałam zbyt dobrego zdania na temat tego sportowca, ale po przeczytaniu jej zobaczyłam, jakim jest ciepłym i serdecznym człowiekiem. Opisuje w niej swoje radości, chwile triumfu, ale również smutki i problemy, które stanęły mu na drodze.
Poleciłam tę książkę sportowym świrom, nawet tym, którzy nie poświęcają zbyt dużo czasu na czytanie – tekstu jest tu naprawdę niewiele, a album liczy 200 stron. Książka pokazuje nam, że niemożliwe nie istnieje i każdy z nas może przekraczać swoje granice. Kilian Jornet może być osobą, która zmotywuje nas do znalezienie i zrealizowania „projektu swojego życia”.
Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.
Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii...
Autor: Czytanie Naszym Życiem
Chirurdzy... Ludzie, którzy ratują życie innych. Osoby o mocnych nerwach. Z jednej strony ich podziwiamy, z drugiej nie rozumiemy, jak można wybrać sobie właśnie taką ścieżkę życiową. Pracować pod presją czasu, wysłuchiwać oskarżeń, jeśli coś poszło nie tak, być odpowiedzialnym za drugiego człowieka, za obcą osobę. Chirurgia i chirurdzy są dla zwykłych ludzi jedną wielką tajemnicą, do której raczej nie chcemy się zbliżać. Jeśli jednak ktoś ma na to ochotę, książka Arnolda van de Laar będzie strzałem w dziesiątkę!Znajdziecie tutaj dokładnie to, co sugeruje podtytuł: opis 28 niezwykłych operacji chirurgicznych. Dlaczego niezwykłych? Po pierwsze mowa o pacjentach znanych nam wszystkim, m.in. cesarzowa Sissi, Albert Einstein, Jan Paweł II czy królowa Wiktoria. Po drugie, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedyś medycyna nie była tak wspaniała jak dziś... Opisane w tej książce operacje były bardzo ryzykowne, momentami nawet obrzydliwe i nigdy nie dawały pewności, czy pacjent dojdzie do siebie. Plusem tej pozycji jest to, że przedstawia różne przypadki na przestrzeni lat, dzięki czemu można zauważyć postęp medycyny, a przy okazji docenić, w jakich czasach żyjemy. :)Pod nóż nie jest literaturą naukową. Jest to książka kierowana do wszystkich zainteresowanych, co widać od samego początku. Autor wszystko krok po kroku tłumaczy, łącznie z trudniejszymi terminami, z którymi nigdy wcześniej mogliśmy się nie spotkać. Nie braknie również elementów humorystycznych, co jest kolejnym plusem. W końcu trzeba radzić sobie z ogromnymi pokładami nieszczęść w życiu, po to mamy humor! :)Myślę, że ta książka może zainteresować również lekarzy. Tym bardziej, że jej autorem jest chirurg, a nie przypadkowa osoba nieznająca się na tym fachu. Podsumowując, polecam powyższą pozycję wszystkim zainteresowanym - choć ostrzegam, że bardzo wrażliwe osoby, które niekoniecznie lubią czytać o krwi, rozcinaniu ciała i wyjmowaniu z niego różnych rzeczy mogą nie być usatysfakcjonowane. Mowa w końcu o poważnych ingerencjach w ludzki organizm, więc bądźcie przygotowani na niezbyt apetyczne opisy. :)
Kłamca 2 Bóg Marnotrawny
Autor: patriseria.blogspot
Ćwiek nie wychodzi z wprawy. Po pierwszej części, którą się pochłania przychodzi czas na Boga Marnotrawnego i nie jest to czas stracony. Akcja tylko się rozkręca. Demony, mitologiczni bogowie i herosi – to z nimi znowu musi się zmierzyć. Tym razem jednak otrzyma dwóch pomocników, a z tej pomocy wynikną bardzo zabawne sytuacje. Oprócz walki poznamy także bardziej uczuciową stronę naszego Kłamcy, czy zwykła śmiertelniczka opanuje serce tego oszusta?
W tej części każdy rozdział jest nową historią, ale razem tworzą spójną całość. Loki ma misję, którą musi wykonać. Tym razem autor jest odważniejszy i zręcznie wplata watki erotyczne oraz nie boi się tworzyć mocno kontrowersyjnych postaci. Polecam. Książka z serwisu Czytam Pierwszy.
Rana
Autor: W moich kręgach
„Rana" to druga powieść autora, którą miałam przyjemność przeczytać. Od razu dostrzegłam w niej typowy dla autora styl pisania: szczery, odważny, precyzyjny, ukazujący prawdziwe oblicza przeróżnych osobowości.

Główną bohaterką jest Klementyna – starsza nauczycielka, która po wielu latach nieobecności w zawodzie, zaczyna pracę matematyczki w prywatnej szkole. Jest samotna, zamknięta w sobie, a nocne koszmary i wspomnienia z przeszłości, nieustannie ją dręczą. W szkole, w której Klementyna podejmuje pracę, panuje specyficzna atmosfera. Z reguły nauczyciele długo w niej nie pracują, bo znerwicowana dyrektorka zbyt wiele wymaga od swoich pracowników. Mimo to Klaudynie udaje się zaprzyjaźnić z polonistką Elą. Sytuacja w szkole staje się jeszcze bardziej napięta, gdy pod kołami pociągu ginie jedna z uczennic Marysia. Niedługo po niej w szkole ginie jej polonistka Ela, która próbowała dowiedzieć się na własną rękę, kto stał za śmiercią Marysi.

Osobami, które mogłyby rozwiązać zagadkę dwóch tajemniczych śmierci jest Klaudyna oraz Gniewko – uczeń, który nie jest zbyt ogarnięty, a jego pasją są seryjni mordercy. Klaudyna i Gniewko są do siebie bardzo podobni, mimo dużej różnicy wieku. Oboje mają problem z okazywaniem uczuć, są zamknięci w sobie i nie za bardzo radzą sobie w społeczeństwie. Oboje mają też powody, dla których nie chcą angażować się w śledztwo. Gdy w końcu decydują się odnaleźć mordercę, skrywane tajemnice wielu osób wychodzą na jaw, odkrywając bolesne rany. To właśnie te rany kształtowały poszczególnych bohaterów, miały wpływ na ich zachowanie i uczucia.

Fabuła książki może nie jest zbyt skomplikowana, ale jest kilka zaskoczeń. W książce raczej nie znajdziemy nagłych zwrotów akcji, ale mroczny i bolesny klimat w niej panujący, przykuwa uwagę. Tutaj emocje grają pierwsze skrzypce. Jeśli chodzi o zakończenie to można mu zarzucić, że jest spokojne i bez fajerwerków. To prawda, ale dlatego, że w tym przypadku najważniejsze są emocje i psychologiczne aspekty. Fani tego typu historii z pewnością będą zadowoleni. 

Autor wykreował świetne psychologiczne portrety bohaterów, którzy mierzą się z trudną przeszłością, próbując odnaleźć się w teraźniejszości. Każda postać zmagała się z różnymi problemami, każdy z nich został zraniony w inny sposób. Nie znajdziemy tu zbędnego lania wody. Tu wszystko jest prawdziwe i szczere do bólu. Możemy świetnie wczuć się w sytuacje, w jakich znajdują się bohaterowie, ponieważ autor w bardzo realistyczny sposób opisał ich emocje. Uwielbiam warsztat tego autora, bo pokazuje ludzkie przywary, głęboko skrywane, które pod wpływem jednego impulsu, ale też i nawarstwiających się na siebie wydarzeń, w pewnym momencie wypływają na światło dzienne, pokazując do jakich okropnych rzeczy zdolny jest człowiek. 


„- Zrobiłam coś strasznego – oznajmiła i zdziwiła się, że jej głos brzmi aż tak spokojnie. – Komu mogłabym o tym opowiedzieć?
A kiedy skończyła rozmawiać, usiadła przy biurku nauczyciela i patrzyła na pustą klasę. Czekała na przyjazd policji. Czekała na to, co miało się wydarzyć. Na karę. Na spokój.
Na noc bez koszmarów.”
„Czasami w nocy poci się ze strachu. Atakuje ją przeczucie, że zrobiła coś złego. A może nie zrobiła czegoś dobrego. O czymś zapomniała albo sobie nie przypomniała. Nie dopilnowała. Nie zapytała. Nie odpowiedziała. W każdym razie wydarzyło się coś, za co czeka ją kara.”

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.
Liczba wyświetlanych pozycji:
1
2
3
4
5
289
Idź do strony: